Jednym z najważniejszych miejsc w Kluszkowcach zdecydowanie jest góra Wdżar.
Znajduje się na wysokości 767 m n. p. m., więc idealnie nadaje się zarówno dla małych wędrowników jak i starszych piechurów. Jest to szczyt, który łączy Lubań z Pieninami, dlatego czasem zaliczany jest do Pienin, a czasem do Gorców.
Na górę można wejść lub wjechać kolejką linową. Widoki roztaczające się ze szczytu zapierają dech w piersiach i zapadają w pamięci każdemu.
Często mówi się, że góra Wdżar jest wygasłym wulkanem, ponieważ jest to jedno z kilku miejsc w okolicy, gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną - andezyt pieniński. Kiedyś znajdowały się tu trzy kamieniołomy - Snozka, Tylka i Lisi Łom. Dwa ostatnie są obecnie zagospodarowane jako ścieżka edukacyjna, znana też jako Wąwóz Papieski.
Można tu podziwiać wiele unikatowych gatunków roślin oraz napawać się niesamowitymi widokami zarówno podczas drogi, jak i na szczycie.
Mimo braku naukowych dowodów na to, że Wdżar był kiedyś wulkanem, znajduje się tam pomnik - smocze gniazdo, które stanowi ciekawy punkt wycieczki, szczególnie dla dzieci.
Po drugiej stronie góry, od strony południowej znajduje się kamieniołom Snozka i ciekawy pomnik - Organy Stanisława Hasiora. Jest to instalacja poświęcona pamięci wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej i po niej na Podhalu. Według zamysłu autora organy miały grać przy większych porywach wiatru, jednak nigdy się to nie stało. Podczas renowacji w 2010 roku zamontowano na organach dzwonki pasterskie, które dzwonią przy mocniejszych powiewach.
Dodatkowo, na polanie na górze znajduje się bacówka i często można spotkać tu stada owiec. Jeżeli podczas wycieczki zgłodniejecie, można udać się do dwóch restauracji - „Pod Wulkanem” u podnóży góry i „Bacówki” na szczycie.
Masz pytania?